Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Zdražovanie potravín a tovarov: pozrite, ako sa zdvihli ceny od januára 2017

Zverejnené
zdražovanie potravín

Zdražovanie potravín (a vlastne všetkého) je bežnou súčasťou trhovej ekonomiky. Do zdražovania má čo povedať inflácia, vývoj na trhoch a tiež dostupnosť surovín, z ktorých sa produkty vyrábajú. Už sme si teda zvykli, že každý rok prinesie aj zdražovanie. Štatistický úrad nedávno zverejnil údaje a porovnanie cien roku 2017 s tými tohtoročnými.

Zdražovanie potravín pokračovalo vo významnej miere

6,8 % – presne o toľko sa smerom nahor pohli ceny za potraviny (vrátane nealkoholických nápojov) za uplynulých 12 mesiacov. Ide o relatívne vysoké percento, ktoré sa určite ukáže aj v našich peňaženkách a na účtoch.

Oproti potravinám iba mierne zdražela doprava – iba o 2,8 %. Nasledujú reštaurácie a hotely s hodnotou 2,7 %, tovary a služby 2,1 %, alkoholické nápoje a tabak o 1,8 %, rekreácia a kultúra o 1,5 %, bývanie a náklady s ním spojené o 1,3 %, vzdelávanie o 1,1 % a napokon odevy a obuv vzrástli na cene iba o 0,6 %. Dámy sa teda môžu tešiť. 🙂

Ste zvedaví, akých produktov sa dotklo zdražovanie potravín?

Ak patríte k milovníkom čísel, možno vás potešíme jednoduchým prehľadom percentuálnej hodnoty, o ktorú sa navýšili jednotlivé druhy potravín. Jednoznačným víťazom tohto nemilého rebríčka je ovocie s hodnotou 9,2 %, ale v tesnom závese ho nasleduje zelenina s hodnotou 8,0 %. Hodnota chlebu a obilnín sa zvýšila iba o 2,4 %, a ryby o 2,1. V menších číslach potom nasledovali rôzne sladkosti a iné pochutiny.

Tipnete si víťaza, ktorého sa zdražovanie potravín dotklo najviac?

Stolové hrozno – možno je to zvláštne, ale najviac sa zdvihla cena práve za toto obľúbené bobuľové ovocie. 22,9 % je naozaj dosť. Ak vám teda táto lahôdka chutí, je načase pripraviť sa na zvýšené ceny. Zdvihli sa aj ceny mandaríniek, banánov a jabĺk.

Ak chcete patriť k odborníkom na financie, oslovte firmu Finanzpartner – má pre vás voľné miesta. 🙂

  • Zdieľať