Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Zakladateľ spoločnosti Finanzpartner: Som perfekcionista, od detstva som chcel niečo dokázať

Zverejnené

Finanzpartner, a.s. vstúpila na trh finančného sprostredkovania v roku 2008. O začiatkoch podnikania a motivácii začať a vytrvať  porozprával jej zakladateľ a akcionár, JUDr. Eduard Nagy. 

Čo motivuje mladého človeka založiť si firmu?

Motívy sú, samozrejme, rôzne. Verím však, že väčšinu mladých motivuje práve snaha splniť si ciele a sny, dosiahnuť uznanie okolia alebo jednoducho mať sa dobre a môcť si dopriať to, po čom vždy túžili.

Čo motivovalo vás?

Už od detstva som mal silnú vnútornú motiváciu niečo dokázať, príprave na budúcu kariéru som sa naozaj venoval naplno, školu a štúdium som bral veľmi vážne. Nedá sa preto povedať, že by to bol jeden dôležitý moment, ktorý by vo mne naštartoval motiváciu. Po skončení štúdia na právnickej fakulte som však začal pracovať v Prahe vo veľkých advokátskych kanceláriách a dostal som sa medzi veľmi úspešných ľudí, či už zakladateľov a partnerov advokátskych kancelárií alebo ich klientov. Bolo to obdobie, počas ktorého som mal možnosť pracovať s výnimočnými ľuďmi, o ktorých sa písalo a hovorilo. Dá sa povedať, že pokiaľ ide o kariéru, otvorili mi oči a ukázali mi „veľký biznis“ (úsmev, pozn. red.). Boli pre mňa veľkým vzorom a dnes som rád, že som sa od nich mohol učiť. Práve táto pracovná skúsenosť ma veľmi posunula a ukázala mi, že niečo podobné môžem dokázať aj ja.

Keď ste spoločnosť zakladali, verili ste až v takýto úspech?

Založil som viacero spoločností a každá z nich bola úspešná. Keď som zakladal Finanzpartner, mal som už bohaté skúsenosti s finančným právom, širokú sieť dôležitých kontaktov a samozrejme dostatočný kapitál. Podarilo sa mi tiež zostaviť tím výborných, šikovných a lojálnych ľudí, takže o úspechu som nepochyboval, aj keď začiatky boli úsmevné. Začínali sme v jednej kancelárii s dvoma počítačmi, bez informačného systému, bez obchodného tímu, ale súčasne to bola naša výhoda, mali sme možnosť vybudovať spoločnosť od základu podľa našich predstáv, s férovým systémom a vzťahmi.

Koľkým ľuďom dávate prácu?

Finanzpartner zamestnáva a spolupracuje so stovkami ľudí. Sila ľudského kapitálu v našej spoločnosti je obrovská, preto sú pre Finanzpartner ľudia absolútnou prioritou. Celý čas sa snažíme vytvoriť im pohodlné podmienky na prácu a podnikanie a zároveň si vybudovať priateľské vzťahy. Chceme, aby sa každý v našej spoločnosti cítil príjemne a dostal oporu silnej spoločnosti, ktorej je súčasťou. Našim ľuďom sme mnohokrát pomohli v rôznych situáciách, vedia, že sa na nás môžu vždy spoľahnúť a počítať s nami.

“Ste priemerom ľudí, ktorými sa obklopujete. To platí v pracovnom aj v osobnom živote. Veľmi dobre preto zvažujte, komu venujete nielen pracovný, ale i voľný čas.”

Je vo Vašom podnikaní niečo, v čom ste sa inšpirovali od iných?

Určite áno, vždy ma inšpirovali reálni ľudia, s ktorými som pracoval. Vzal som si od nich veľa, ale snáď tou najdôležitejšou inšpiráciou pre mňa bola ich vytrvalosť. Povahou som perfekcionista, ale chýbala mi trpezlivosť a vytrvalosť. Až keď som videl, ako tieto vlastnosti fungujú u iných, uvedomil som si ich dôležitosť pre podnikanie a ich výhodnosť v spojení s mojim perfekcionizmom.

Akú najlepšiu podnikateľskú či životnú radu ste kedy dostali?

Ste priemerom ľudí, ktorými sa obklopujete. To platí v pracovnom aj v osobnom živote. Veľmi dobre preto zvažujte, komu venujete nielen pracovný, ale i voľný čas. Vaše okolie by vás malo obohacovať, posúvať a ak máte šťastie a obklopíte sa ľuďmi, ktorí sú šikovnejší, úspešnejší a múdrejší ako vy, časom sa veľa z toho nalepí aj na vás.

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí uvažujú o podnikaní?

Aby si na podnikanie vybrali silného partnera. Tak to bolo aj v mojom prípade, pretože bez podpory a školy života, ktorú som v začiatkoch dostal od mojich šéfov a kolegov, by som dnes určite nebol majiteľom niekoľkých spoločností a investorom. Samozrejme, v začiatkoch mi pomohli i finančne, preto vôbec prvá úvaha na ceste k podnikaniu by mala byť venovaná výberu silného a stabilného obchodného partnera. Bez takéhoto partnerstva často podnikanie rýchlo skončí, prípadne ani nezačne a zostáva len snom.

Vymenujte tri najdôležitejšie vlastnosti úspešného podnikateľa.

Na prvé miesto by som umiestnil vytrvalosť. Známe heslo hovorí, že ľudia nemajú trpezlivosť budovať biznis tri roky, ale majú trpezlivosť chodiť do práce 40 rokov. Preto akákoľvek aktivita, ktorú nie ste schopný dotiahnuť do konca, nebude úspešná. Buďte profesionál, na vašej práci to bude vždy vidieť. Čokoľvek robíte, robte to naplno, poriadne a až do konca. To vás odlíši od amatérov. Dajte do každej práce, ktorú ste prijali za svoju, celú svoju energiu. Do svojich aktivít vložte úplne všetko, čo je vo vašich možnostiach a schopnostiach. Ak sa už raz do niečoho pustíte, ak ste sa rozhodli, že toto je moja práca, tak to vždy robte zo všetkých svojich síl a neprestaňte, pokiaľ to nie je hotové.

“Čistou prácou trávim každý deň minimálne osem hodín a čas, ktorý mi zostane, si veľmi vážim a venujem ho rodine, športu, vzdelávaniu a spánku.”

Profesionála zo seba ale nevybudujete len v pracovnom čase, profesionála z vás vybuduje postoj ku všetkému, čo robíte. Je preto jedno, akej činnosti sa práve venujete, či je to obchodné rokovanie, stavba budovy alebo hra so synom, nikdy nepracujte na polovičný plyn a nezastaňte v polovici cesty. Nasledujte vzory, úspešných ľudí, ktorých máte vo svojom okolí, svojich nadriadených. Vedia, čo vás trápi, s akými výzvami ako nováčik v podnikaní bojujete, pretože si tým istým prešli i oni. Ja som v začiatkoch mojej kariéry nasledoval, učil som sa od mojich nadriadených a kolegov, počúval som ich, pozoroval a trávil veľa času rozhovormi s nimi. Samozrejme, mal som kolegov, ktorí skúšali svoju cestu, mali svoj recept na to, ako uspieť a dnes stagnujú bez vízie a bez úspechu. Je jednoduchšie počúvať niekoho, kto pozná riešenia, niekoho kto si už prešiel svojimi vlastnými chybami. A ja som veľmi pyšný na to, že v našej spoločnosti je množstvo skvelých lídrov, ktorých stojí za to počúvať a učiť sa od nich.

Koľko hodín denne venujete práci? Robíte aj cez víkendy či po nociach, prípadne pracovali ste tak v začiatkoch?

V začiatkoch to bol samozrejme extrém, nočné smeny boli pravidelné (úsmev, pozn. red.). Rovnako tak víkendy presedené s notebookom na kolenách alebo precestované autom, najskôr medzi Prahou a Bratislavou, neskôr po celom Slovensku. Dnes môžem ďakovať skvelému tímu, ktorý sa nám podarilo vytvoriť, za podporu a fantastickú prácu, ktorú pre Finanzpartner vykonávajú, pretože ma od mnohých vecí úspešne odbremenili. Ale späť k  otázke, čistou prácou trávim každý deň minimálne osem hodín a čas, ktorý mi zostane, si veľmi vážim a venujem ho rodine, športu, vzdelávaniu a spánku.

Kde vidíte seba a Vašu spoločnosť o desať rokov?

Trh sa dnes rýchlo mení, cykly poklesov a rastov sú čoraz kratšie, do všetkého zasahuje nepredvídateľná regulácia, komplikovaná legislatíva. Je preto ťažké predpovedať dlhodobý horizont. Naša spoločnosť je však veľmi flexibilná, súčasťou nášho tímu sú skúsení právnici, ekonómovia, sociológovia, finanční a realitní experti, máme externú spoluprácu s kreatívnymi mladými marketérmi. Súčasne plynulo, nie nasilu a nie za každú cenu, budujeme nové obchodné tímy, ktoré starostlivo vyberáme, vzdelávame a manažujeme tak, aby sme im zabezpečili kvalitné a dlhodobé pôsobenie v našej spoločnosti. Veríme preto, že sme výborne pripravení na akékoľvek scenáre vývoja trhu a to nám dáva dôvod vidieť našu spoločnosť o desať rokov pevne zakotvenú v prvej päťke najvýznamnejších finančných sprostredkovateľov. Naša realitná divízia je však už teraz prostredníctvom svojich dvoch samostatných obchodných značiek druhým rokom piatou najväčšou realitnou sprostredkovateľskou spoločnosťou na trhu. Preto ciele, ktoré si kladieme, vnímame ako reálne a potvrdzuje nám ich aj každoročný rast našej spoločnosti.

“Buďte profesionál, na vašej práci to bude vždy vidieť. Čokoľvek robíte, robte to naplno, poriadne a až do konca. To vás odlíši od amatérov.”

ĎAKUJEME ZA ROZHOVOR