Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Viete, čo je to zdieľaná ekonomika?

Zverejnené
Zdieľaná ekonomika

Dalo by sa povedať, že zdieľaná ekonomika dnes hýbe svetom. A to nielen poeticky, ale aj reálne. Do istej miery existovala vždy, a to formou bartru. Ja ťa odveziem, ty mi opravíš vodovodný kohútik. Dnes to funguje trošku inak. Človek sa zobudí a povie si, „začal by som taxikárčiť.“ Nemusíte na to mať vlastné auto, ani zložité testy. Stačí vám si auto požičať a môžete jazdiť, napr. vďaka appke Uber.

Zdieľaná ekonomika a jej funkcia

Hlavnou funkciou zdieľanej ekonomiky je využiť veci, ktoré by inak zostali nevyužité. Prenájom izby, nepoužívaného auta alebo napríklad svadobných šiat – aj to všetko sa dá speňažiť. Hlavným motívom pre jej používanie je princíp „win-win“ (výhra-výhra). Obe strany totiž získajú. Jedna si privyrobí a druhá zase ušetrí.

V akých sektoroch funguje zdieľaná ekonomika?

Firmy, ktoré úspešne operujú na princípe zdieľanej ekonomiky, zrejme väčšina z vás pozná. Menšiu revolúciu v preprave osôb spustili služby ako Uber, Lyft, Liftago. Svet hotelov zase utrpel ranu prostredníctvom aplikácie Airbnb. Tá umožňuje prenajať akúkoľvek nehnuteľnosť (alebo iba jednu izbu v nej) turistom. Hotelierom sa tak môže stať prakticky ktokoľvek.

Podobne funguje napríklad aj Blablacar, ktorý „zbiera“ ľudí, ktorí sa chcú zviezť do určitej destinácie. Obsadí sa auto a majiteľovi sa častokrát aj celá cesta preplatí. Výhodou zdieľanej ekonomiky je pri cestovateľských službách aj lepšie spoznanie navštíveného miesta.

Podnikateľ na počkanie. Aj to umožňuje zdieľaná ekonomika

Ak máte čo ponúknuť, môžete sa podnikateľom stať aj vy. Dobré je aj to, že využívatelia zdieľanej ekonomiky nepotrebujú marketing, čo im zvyšuje zisk. Samozrejme, ako všetko, aj v tomto prípade existuje druhá strana mince. Tá je tvorená najmä tým, že tradičné druhy podnikania, ako klasickí taxikári alebo hotelieri, prichádzajú o zákazníkov.

Poskytovatelia bytov alebo áut pritom často dokonca neplatia ani dane. Všetky transakcie totiž prebiehajú cez automatizované platformy. Nuž, všetko má svoje pre a proti. 🙂

Ak sa chcete stať súčasťou profesionálneho tímu odborníkov na financie, zastavte sa v spoločnosti Finanzpartner – o ekonomike vedia vždy najviac.

  • Zdieľať