Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Sviatky v Európskej únii: ako dlho odpočívajú Európania?

Zverejnené
sviatky v európskej únii

Štátne sviatky – to sú aj dni pracovného pokoja. Všetci zamestnanci pracujúci v danej krajine tak majú v tieto dni právo zostať doma alebo si užívať voľno kde len chcú. Lenže, napriek tomu, že nás všetkých spája spoločenstvo, sviatky v Európskej únii sa v jednotlivých krajinách líšia. Hoci nejde o priepastné rozdiely, Slovensko patrí v tomto rebríčku k lídrom.

Až 15 dní pre Slovákov

Slováci si môžu užívať celkovo až 15 štátnych sviatkov, čo je viac než dva týždne a približne o štvrtinu viac než je priemer v Európskej únii (12 sviatkov). Zarážajúce však je, že ide aj o najvyšší počet v celej EÚ. Podobný počet dní pracovného voľna ako má Slovensko, nájdete už iba v Turecku, Chorvátsku alebo vo Švédsku, kde ich majú 14. Naopak, najhoršie to vychádza pre krajiny na Britských ostrovoch, konkrétne Veľká Británia a Írsko. Tam zamestnanci môžu rátať iba s desiatimi sviatkami.


Počet štátnych sviatkov v jednotlivých krajinách Európy

Nemecko a Španielsko sa odlišujú

Nemecko má celkovo 9 celoštátnych sviatkov a Španielsko až 11. Celkový počet sviatkov sa však môže meniť, čo je spôsobené rozdelením týchto štátov na menšie útvary (spolkové republiky alebo regióny). Tie si môžu vyhlásiť aj svoje vlastné sviatky, ktoré sa však následne týkajú iba ľudí pracujúcich v daných regiónoch a nie sú tak celoštátne.

Sviatky v Európskej únii majú vplyv na mzdové náklady zamestnávateľov

Hoci štátne sviatky v Európskej únii do veľkej miery neovplyvňujú výkonnosť ekonomiky, ako sa mnohí nazdávali, majú však vplyv na mzdové náklady zamestnávateľov. Slovensko v roku 2017 prijalo zákon upravujúci prácu počas sviatkov. Rozhodlo sa, že všetky obchody aj bežné prevádzky musia zostať zatvorené.

Podľa posledných prieskumov medzi obchodníkmi však nedošlo k markantnému zníženiu tržieb. Zistilo sa totiž, že Slováci si urobia zásoby ešte pred sviatkom, v obchodoch tak koniec koncov minú približne rovnaké sumy než tomu bolo pred úpravou zákona. Množstvo Slovákov vyrazilo za nákupmi a zábavou do susedných krajín, čo našej ekonomike jednoznačne neprospieva.

Ak sa chcete o financiách dozvedieť viac, zájdite k odborníkom z Firmy Finanzpartner.

  • Zdieľať