Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Svet financií je ako bludisko

Zverejnené

Vybavenie hypotekárneho úveru môže byť v niektorých prípadoch zložité. Svet bánk a úverových produktov je ako bludisko, v ktorom nie je umenie stratiť sa. Preto je dôležité využiť skúsenosť profesionála. O odpovede sme požiadali Mgr. Katarínu Kovácsovú zo spoločnosti Finanzpartner a.s.

Na slovenskom finančnom trhu ste známa ako dlhoročná a úspešná manažérka. Čo by ste poradili klientom, ktorých práve čaká riešenie vlastného bývania?

Prvým krokom je určite vyhľadať špecialistu pre finančníctvo. V obrovskej spleti úverových produktov je pre klientov nemožné sa kvalitne zorientovať. Následne sa spoločne so špecialistom pripraví predbežný prepočet hypotéky na základe online hypotekárnej kalkulačky, ktorú majú poradcovia k dispozícii.

Po porovnaní ponúk rôznych bánk a po rozhodnutí klienta pre konkrétnu banku nasleduje ďalší krok -zoznam a zber dokumentov, ktoré je potrebné banke dodať. Sú to v prípade kúpy nehnuteľnosti napr. znalecký posudok, doklad o príjme žiadateľa, návrh kúpnej zmluvy, príp. rezervačná zmluva. Ak ide o výstavbu nehnuteľnosti, tak projekt, položkový rozpočet a právoplatné stavebné povolenie na vaše meno. V prípade, ak ide o refinancovanie úveru z inej banky, tak potrebujú banky úverové zmluvy vyplácaných úverov.

Všetky zozbierané podklady poradca odovzdá do banky. Nasleduje schvaľovací proces.

Po schválení hypotéky sa v banke pripravia úverové zmluvy. Pred čerpaním úveru je potrebná ešte návšteva katastra, kde sa odovzdajú potrebné dokumenty.

Po splnení všetkých podmienok čerpania úveru ako sú napr. aj poistenie nehnuteľnosti, poistenie úveru, života – sa nečerpá úver. Čiže banka vám pripíše peniaze na priamo vami zvolený účet.

Čo prinesie obyčajnému človeku rozhodnutie zveriť sa do rúk poradcu alebo sprostredkovateľa?

Platí, že klient a sprostredkovateľ sú partneri. Bez vzájomnej dôvery ich vzťah nebude fungovať. Kvalitný poradca je v pravidelnom kontakte s klientom. Žijeme obdobie zmien a treba flexibilne reagovať. Ako príklad by som spomenula vývoj úrokových sadzieb na hypotékach. Dobrý sprostredkovateľ zareagoval čím skôr a výhodným poradenstvom dokázal ušetriť klientovi v dlhodobom horizonte tisíce eur. Platí preto, že bez skúseného a vzdelaného sprostredkovateľa sa dnes nezaobídeme.

Ako si vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa?

Bežný človek nemá šancu poznať všetky produkty finančného trhu. Sú stovky produktov, z ktorých si klienti môžu vybrať. Každý finančný sprostredkovateľ musí byť zaregistrovaný v Národnej banke Slovenska a mať oprávnenie sprostredkovávať obchody v jednotlivých sektoroch finančného trhu. Úlohou sprostredkovateľa nie je presviedčať klienta, ale informovať ho o možnostiach a vysvetliť mu fungovanie daného produktu. Tiež pozrieť sa na príjmy a výdavky klienta a podľa životnej situácie správne poradiť.

Dobrý finančný poradca dá klientovi dostatok času na rozhodnutie – netlačí klienta do uzavretia obchodu, veď za uzavretie zmluvy zodpovedá klient osobne.

Ako je to s budovaním vzťahov?

Správny finančný sprostredkovateľ ponúka klientovi dlhodobú spoluprácu , starostlivosť a servis . To znamená, že ho klient môže kontaktovať kedykoľvek. Najväčšou odmenou sprostredkovateľa je ak ho spokojný klient odporučí svojmu známemu a takto sa šíri jeho dobré meno. Počas mojej kariéry sa najviac osvedčila práca – sprostredkovanie finančných produktov na základe odporúčaní mojich spokojných klientov.

Na záver jedna rada – nechajte si vždy poradiť finančným sprostredkovateľom.

Ďakujem za rozhovor.

  • Zdieľať