Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Ste živnostník? Svoje príjmy si môžete optimalizovať. Legálne

Zverejnené
živnostník

Hoci ste z našich stránok zvyknutí skôr na lifestylové a motivačné články, dnes sa budeme venovať veľmi praktickej téme – ako si živnostník môže legálne a nenáročne optimalizovať svoje dane. Existuje hneď niekoľko možností, ktoré vám môžu aj markantne znížiť mieru zaplatenej dane. Ako na to?

Živnostník a stravovanie

Ak nevykonávate závislú činnosť, ale ste jednoducho živnostník alebo podnikateľ, zo základu dane si môžete „dať dole“ sumu 4,5 eur denne na stravovanie. Stačí doložiť bločky z reštaurácií.

Paušálne výdavky môžu byť cesta

Možnosťou, ako si môže živnostník optimalizovať dane, sú aj paušálne výdavky. Zákon určujte fixne stanovenú percentuálnu výšku, ktorú si daňovník môže z príjmov dosiahnutých v podnikaní uplatniť. Paušálne výdavky sú v podstate jedným zo spôsobov, ako si živnostník môže uplatniť svoje výdavky. Zákonom stanovená percentuálna výška je 60 % z úhrnu príjmov, do maximálnej finančnej výšky 20000 eur ročne.

Kedy si môžete uplatniť paušálne výdavky?

Tieto paušálne výdavky si živnostník môže uplatniť len v prípade, ak dosiahol príjmy z podnikania a zo samostatnej zárobkovej činnosti a zároveň vtedy, ak nie je, alebo je platiteľ DPH iba po dobu časti zdaňovacieho obdobia. Zároveň si neuplatňujete preukázateľné daňové výdavky.

Začiatok roka je dôležitý

Začiatkom nového roka (a ešte stále máte čas, až do 31. marca) si dobre zhodnoťte, aký rok ste zažili a aké boli vaše výdavky. Práve tieto tri mesiace, od januára do marca, máte čas rozhodnúť sa, či si uplatníte paušálne výdavky. Môžete si prepočítať, či reálne výdavky, ku ktorým aj máte počas roka nahromadené doklady, nie sú náhodou nižšie než spomínaných paušálnych 60 %.

Zaujímavosťou je, že sumu 20000 eur si môžete za rok 2017 uplatniť, aj keď ste podnikali iba jeden jediný mesiac. Nie je totiž zákonom určené množstvo mesiacov.

Byť živnostník nemusí byť také náročné – stačí vedieť, ako si legálne pomôcť. Spojte sa s odborníkmi na financie z firmy Finanzpartner a uvidíte, že sa posuniete. 🙂

  • Zdieľať