Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Smutná pravda: Slováci si netvoria finančné rezervy

Zverejnené
Financne_rezervy

Slováci sú úžasný národ, plný pohostinných ľudí a krásnej prírody. V čom však máme markantné medzery, sú finančné rezervy. Až 94 % obyvateľov Slovenska si nevytvára odporúčanú, 20 % rezervu do budúcnosti a žijú z výplaty do výplaty. A nie je to vždy iba tým, že nie je dostatok peňazí – aj keď je, Slováci tieto financie radšej minú, pretože majú. Ale nemyslia na to, že budúci mesiac to tak byť nemusí.

Finančné rezervy sú dôležité

Podľa prieskumu Nadácie Partners a agentúry Focus to na Slovensku vychádza tak, že 10-percentnú rezervu si nevytvára až 35 % respondentov a 28 % si neodkladá absolútne nič. Slováci sú totiž stále presvedčení, že mať peniaze uložené v bankových produktoch je výhodnejšie. Lenže, nie je to vždy tak. Finančné rezervy na bežnom účte sú tiež dôležité.

Dole nás ženú úvery

Až viac ako polovica respondentov sa vyjadrila, že spláca pôžičku a až 85 % ľudí povedalo, že denne míňajú viac peňazí než by mali. Slováci sú teda relatívne spokojní, horšie to však môže byť v prípade nejakej neočakávanej udalosti. Predstavte si, že je treba súrne na dome opraviť strechu. Čo urobíte bez finančnej rezervy? Zadlžíte sa.

A čo, keď budete zadlžení? Budete mesačne míňať ešte viac a rezervu si opäť nevytvoríte. Je to cyklus, z ktorého je ťažké vystúpiť.

Aké je riešenie na zadlžovanie?

Buďte trpezliví. Nekupujte si pri prvom náznaku úspechu drahé auto a drahý dom. Nepotrebujete ani ten nový iPhone alebo najdrahší mixér. Počkajte si chvíľku a budujte si svoju kariéru. Aký by malo význam platiť za auto mesačne 600 Eur a za dom 700, pri mesačnom príjme 1700 Eur? Žiadny. Iba váš stres a nepokoj. Ak chcete vyskúšať novú kariéru, neváhajte tak urobiť!

Ak máte problém s financiami, oslovte odborníkov, ktorí vám radi pomôžu. Tajomstvo úspechu je v jednoduchosti, nie v zadlžovaní. Nezabúdajte na to. 🙂

  • Zdieľať