Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Senior Director spoločnosti Finanzpartner: Ak máte radi to, čo robíte, budete úspešní

Zverejnené

Ing. Alla Laláková nám v rozhovore prezradila, čo je na práci s financiami najzaujímavejšie, kto ju robí sebavedomou a šťastnou aj to, aké je tajomstvo jej elegantného štýlu. 

Prezraďte nám Váš recept na úspech.

Môj recept na úspech je jednoduchý a má dva základné kamene. Prvý je ten, že som si vybrala prácu, ktorú milujem, baví natoľko, že by som ju s radosťou robila hoci aj zadarmo. Ak vás niečo baví, robíte to radi a často. Ak niečo robíte často,  zdokonaľujete sa a ste v tom dobrí. Ak ste v niečom dobrí, ľudia sa o tom dozvedia, začnú vás vyhľadávať, cítite sa šťastní a úspešní.  Práca  vás začne baviť ešte viac, a tak to ide stále dokola. Druhý základný kameň môjho úspechu sú správni ľudia v mojom najbližšom okolí. Keďže dobre viem, že moja nálada, zdravie, financie, váha, slovná zásoba atď. je priemerom nálad, zdravia, financií, váhy, slovnej zásoby piatich ľudí, s ktorými trávim najviac času, rozhodla som sa, že sa obklopím ľuďmi, ktorí majú dôležité oblasti života na úrovni, ktorú si želám mať i ja. Preto som s niektorými ľuďmi musela ukončiť vzťahy a nájsť nových, ktorí sú mi blízki a vhodnejší na dosiahnutie želaného stavu.

“Rozhodla som sa, že sa obklopím ľuďmi, ktorí majú dôležité oblasti života na úrovni, ktorú si želám mať i ja.”

Ako prebiehala Vaša kariérna cesta?

Moje kariérne začiatky boli neľahké. Ako jedna z mnohých „Husákových detí“ som veľmi dlho hľadala po skončení strednej školy prácu. Prijala som teda prvú voľnú ponuku, a to len preto, aby som si vytvorila pracovné návyky. Už po dvoch mesiacoch od nástupu som však postúpila na vyššiu pozíciu. Pochopila som už ako 23-ročná, že ak nadobudnem predajné zručnosti a naučím sa viesť ľudí, budem na trhu práce žiadaná a úspešná. Pracovala som ako obchodná zástupkyňa v poisťovniach a stavebných sporiteľniach. Riadila som ľudské zdroje ako personálna riaditeľka v nadnárodnej spoločnosti so 700 zamestnancami a taktiež som viedla odbor vzdelávania a rozvoja v Slovak Telekome. Získala som tak bohaté skúsenosti, ktoré už od roku 2011 využívam v tzv. budovaní vlastnej firmy vo firme. Práve takéto podnikanie mi dáva slobodu a nezávislosť pri nízkej miere podnikateľského rizika a minimálnom objeme kapitálu, ktorý som potrebovala na rozbeh svojej firmy.

Ako vyzerá Váš bežný pracovný deň? Máte nejaké extra tipy na time-management?

Než sa vydám na cestu do jednej z mojich kancelárií, rada si zacvičím jogu, alebo sa prebehnem po blízkych viniciach. Ráno sa teším na ľudí v kancelárii, moju skvelú asistentku a tiež na pracovné stretnutia, ktoré mám dohodnuté najmä v Trnave a Bratislave. Každý pondelok sa mi počas porady s kolegami naplní diár tak, aby som sa mohla venovať primerane náboru nových kolegov, zapracovaniu nováčikov, školeniam, individuálnym stretnutiam s mojimi kolegami, starostlivosti o klientov a tiež vyhľadávaniu príležitostí na nový obchod. Počas dňa mám niekoľko 5 až 10 minútových prestávok na relax. Pri riadení auta, ktoré mi denne zaberá v priemere 1,5 až 2 hodiny, využívam čas tým, že počúvam audioknihy alebo riešim telefonáty cez telefón prepojený s autom. Večer si robím prípravu na ďalší deň a pred spaním si ešte zrekapitulujem, ako sa mi končiaci deň vydaril a čo bolo na ňom pozitívne.

“Dobrý manažér by sa mal nad novými situáciami zamýšľať s otázkou  „ako to zvládnem?“ a vôbec si nepripustiť otázku „zvládnem to?“.”

Koľkých ľudí máte pod sebou? Ste podľa Vás prísna šéfka?

K dnešnému dňu riadim 50-členný tím. Vediem ich príkladom a vzorom. Štandardne dosahujem výborné pracovné výsledky a vyžadujem, aby aj moji kolegovia nasledovali môj štýl práce. Prísna byť nemusím, ak niekto chce, hľadá spôsoby ako splniť to, čo si naplánoval. Lenivci v mojom tíme nevydržia. Zdravá súťaživosť a zameranie na plnenie cieľov mi pomáha udržiavať motiváciu tímu na požadovanej úrovni. Keďže mám s ľuďmi výborné vzťahy, svojimi výsledkami sa snažia urobiť mi radosť z tímovej produkcie.

Ktorá vlastnosť nesmie chýbať dobrému manažérovi?

Vytrvalosť a viera v seba. Nevzdávať sa v situáciách, keď sa po dlhodobom úsilí niečo nevydarí. Dobrý manažér musí pokračovať ďalej a hľadať nové možnosti a riešenia. V každej novej situácii môže nájsť príležitosť na zdokonalenie a rast. Pochybnosti sú nežiaduce.  Dobrý manažér by sa mal nad novými situáciami zamýšľať s otázkou  „ako to zvládnem?“ a vôbec si nepripustiť otázku „zvládnem to?“. Vyhne sa pochybnostiam a s väčšou pravdepodobnosťou nájde správne riešenie.

Čo je najťažšie na práci s ľuďmi?

Na práci s ľuďmi považujem za najnáročnejšie zaškolenie a zapracovanie na novú pozíciu. Tento proces  zaberá najviac času a energie. Snažím sa viesť ľudí k samostatnosti už od začiatku, no v situáciách, kedy sa prvýkrát stretávajú s neúspechom, potrebujú radu a pomoc. Dobre si pamätám, ako som začínala ja sama, s čím som bojovala a ako som to vyriešila. Presne viem, ako sa ľudia cítia, keď začínajú. Určite im viac uškodí, než pomôže, ak by som ich po  viac než mesiaci  ešte stále vodila  za ručičku, robila prácu za nich, alebo aby ma namiesto samostatnej práce využívali ako ich asistentku, ktorú  donekonečna potrebujú. Verím, že v každom človeku je niečo dobré, len treba hľadať. A ten kto hľadá, nájde. 

“Som žena a chcem pôsobiť žensky aj v biznise. Šaty mi pomáhajú budovať pocit ženskosti, spokojnosti a sebavedomia.”

Čo je najzaujímavejšie na práci s financiami?

Peniaze sú ako semienka – môžete ich zasadiť, alebo zjesť. Učím ľudí ako peniaze zasiať tak, aby sa stali finančne nezávislými. Plním ľuďom ich želania a túžby, ktoré si zaobstarajú prostredníctvom peňazí. Za najzaujímavejšie na práci s financiami považujem vytváranie komplexných riešení pre klientov, kde získajú za menej peňazí lepšie riešenie, vyššie výnosy, nižšie poplatky, finančné rezervy a skvelý prehľad o tom, koľko za čo platia.

Akú najlepšiu radu ste v profesionálnom živote dostali?

Úspech nie je kľúčom k spokojnosti. Spokojnosť je kľúčom k úspechu! Ak máte radi to, čo robíte, budete úspešní.

Majú to podľa Vás ženy ťažšie, čo sa kariéry týka? Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný život?

Ženy sú emotívnejšie a často si „nie“ berú osobne. Ak má žena dostatočné sebavedomie, zvládne aj odmietnutie bez stavu „depresie“. Zdravé sebavedomie si ženy môžu postupne vybudovať, a to zvládaním prekážok, dosahovaním naplánovaných cieľov a spomienkami na úspech. Tak, ako za mnohými úspešnými mužmi stojí ich partnerka, tak i ja mám aktuálne pri sebe skvelého človeka, ktorý ma robí sebavedomou a šťastnou. Vďaka môjmu manželovi, ktorý sa príkladne stará o našu spoločnú domácnosť sa môžem sústrediť na svoju prácu a tiež mi zostáva čas na moje záľuby. Vážim si jeho podporu. Bez neho by som musela viac svojho času minúť na domáce práce.

“Prísna byť nemusím, ak niekto chce, hľadá spôsoby ako splniť to, čo si naplánoval. Lenivci v mojom tíme nevydržia.”

Vraví sa, že finančný trh je doménou mužov. Vy ste v práci vždy elegantná a upravená. Aké kúsky by podľa Vás nemali chýbať v šatníku žien v mužskom biznise?

Keďže si veľmi cením čas, obliekam sa jednoducho a predchádzam časovým stratám, kedy  by som pri otvorenej skrini riešila, že si už zase nemám čo obliecť.  Mám v skrini veľa šiat, z ktorých si vždy jedny večer nachystám na ďalší deň. Šaty si ráno oblečiem pomerne rýchlo, doplním ich zaujímavou šatkou alebo náhrdelníkom. Je to môj štýl. Som žena a chcem pôsobiť žensky aj v biznise. Nohavicové kostýmy sú v mojej skrini iba dva. Ja odporúčam každému nosiť to, v čom sa cíti dobre. Šaty mi pomáhajú budovať pocit ženskosti, spokojnosti a sebavedomia.

Akým mottom sa v živote riadite? 

Medzi prvým nádychom a posledným výdychom je život a iba na mne záleží, ako si ho užijem.

“Peniaze sú ako semienka – môžete ich zasadiť, alebo zjesť.”

ĎAKUJEME ZA ROZHOVOR.