Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Slovo Ritz je synonymum luxusu: príbeh Césara Ritza

Zverejnené

Kto by nepoznal sieť hotelov Ritz? Asi nikto. Ide o svetoznámy reťazec luxusných ubytovacích zariadení, ktoré vynikajú exkluzívnym dizajnom a vybavením. Málokto však vie o živote jeho zakladateľa – famózneho biznismena a podnikateľa so srdcom na správnom mieste – Césara Ritza.

Ritz stelesnil francúzsku eleganciu

Francúzsko je krajina svetovej módy a fantastickej gastronómie. Ale aj luxusných služieb. César sa narodil v roku 1850 v mestečku Niederwald vo Švajčiarsku. Aby sa naučil viac o reštauračnom biznise, začal po strednej škole pracovať v exkluzívnej parížskej reštaurácii s názvom The Voisin. Neskôr sa zamestnal v hoteli Splendide v rovnakom meste, kde sa zoznámil s bohatými a úspešnými ľuďmi.

Ritz robil sprievodcu aj J. P. Morganovi

Svetoznámy bankár, J. P. Morgan, sa stal hosťom Césara Ritza v roku 1870. Zaradil sa tak medzi známosti, ktoré Ritz v priebehu rokov získal. Neskôr z hotela Splendide odišiel a cestoval po Európe, kde pracoval v rôznych hotelových rezortoch. Jedného dňa sa dokonca stal generálnym manažérom hotela Grand v Monaku.

Deň, keď si Ritz otvoril reštauráciu

Svoje sily následne spojil so šéfkuchárom z Grand hotela v Monaku, Augusteom Escoffierom. Reštaurácia v meste Baden-Baden získala takú popularitu, že vplyvný Richard D’Oyly Carte ponúkol Césarovi, aby manažoval novootvorený hotel Savoy v Londýne. Elita začala hotel pod jeho vedením milovať a apelovala na to, aby si otvoril svoj vlastný, a to opäť tam, kde bol na začiatku – v Paríži.

Ritz si otvoril prvý hotel  v roku 1898

210 izieb vzniklo prerobením starej vily v Paríži. V tejto dobe bol César už bohatý človek – vlastnil podiely v 9 rôznych reštauráciách a hoteloch, vrátane Carltonu v Londýne. V roku 1902 César utrpel nervový kolaps, po ktorom už nebol schopný biznis viesť.

Jeho choroba ho skolila v roku 1918. Úspešne podnikanie začal viesť jeho syn Charles, ktorý to zjavne robil dobre. Dnes je sieť hotelov Ritz jedna z najznámejších na svete a toto meno sa stalo synonymom luxusu. Ak chcete niečo dosiahnuť aj vy, nezabúdajte že nikdy nie je neskoro.

  • Zdieľať