Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Prečo je bitcoin taký fenomén?

Zverejnené
bitcoin

Odjakživa sme tu mali meny – či to bola Slovenská koruna, nemecká Marka alebo aktuálne európske Euro. Na danú menu sme teda zvyknutí. Lenže čo v prípade, ak príde mena, ktorá je vlastne všetkých a zároveň nikoho? Presne túto definíciu spĺňa tzv. kryptomena bitcoin a ďalšie, ktoré ju nasledovali, ako napr. Ethereum.

Bitcoin existuje už takmer desať rokov

Hoci bitcoin zažíva fenomenálny boom až posledné mesiace, je tu s nami už od roku 2009, pričom korene systému, na ktorom je založený, siahajú ešte hlbšie do minulosti. Keby ste boli v roku jeho vzniku doň investovali 1000 Eur, dnes by ste na účte mohli mať približne 35 miliónov Eur. A na to sa nedá povedať nič iné než veľké „WOW“.

Akých mal bitcoin predchodcov?

Pred bitcoinom tu už boli pokusy o virtuálnu menu, avšak žiadny z nich nebol úspešne dokončený. Existoval napr. B-Money alebo Bit Gold, prvou plne vyvinutou menou sa však stál práve až bitcoin. Slovo bitcoin po prvýkrát použil istý Satoshi Nakamoto prostredníctvom e-mailu. Jeho pravá identita pritom zostáva dodnes veľkou záhadou.

Bitcoin je mena, ktorá sa musí ťažiť, preto jej bude vždy iba istý počet. Nedá sa vytlačiť ani nijakým iným spôsobom „dorobiť“. Software na ťaženie je k dispozícii zadarmo a pre každého, pričom funguje na princípe blockchain. Mena je vymenená za hodnotu po prvýkrát v roku 2010, kedy si niekto za 10000 bitcoinov kúpi dve pizze. Dnes by však mali hodnotu asi 80 miliónov Eur.

Bitcoin milujú aj zločinci

Pretože ide o virtuálnu menu, nikto ju nekontroluje. Znamená to, že o tieto „peniaze“ môžete veľmi ľahko prísť, ak sa niečo stane so systémom. Napr. v roku 2014 takto zmizlo až 850000 bitcoinov, čo by teraz bolo približne 4,4 miliardy. Taktiež sa s nimi môže platiť za kriminálne služby, ako sú vraždy alebo krádeže.

Dnes má táto mena hodnotu približne 12000 Eur, jeho úroveň však kolíše. A uvidíme, ako to bude o pár rokov. Podľa mnohých známych finančných analytikov ide iba o bublinu.

  • Zdieľať