Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Práca pre dôchodcov: prečo firmy menia svoj prístup?

Zverejnené
práca pre dôchodcov

Práca pre dôchodcov? Pred pár mesiacmi ešte nonsens. Množstvo dôchodcov, hoci sú šikovní a majú množstvo celoživotných skúseností, si nemohlo dlho nájsť prácu. A hoci nevravíme, že teraz je všetko diametrálne inak, firmy sa pomaly, ale isto začínajú obzerať aj po zástupcoch tejto kategórie.

Do akých firiem hľadajú seniorov?

Seniori sú veľmi dobre využiteľní najmä do sektorov a pozícií, kde sa nevyžaduje extrémne jemná motorika alebo veľká fyzická sila. Na Slovensku je okrem toho veľký záujem o takúto prácu, pretože dôchodky sú v drvivej väčšine prípadov veľmi nízke (priemer je iba 440 eur).

Práca pre dôchodcov tak naberá nový rozmer najmä v sektoroch ako je hotelierstvo, maloobchod, školstvo, administratíva, logistika, ale aj gastrobiznis. Firmy v poslednej dobe uvažujú tak, že radšej dajú prácu dôchodcovi na brigádnicky pracovný pomer, ako by mali čakať mesiace, kým nájdu vhodného zamestnanca na plný pracovný úväzok.

Aká práca pre dôchodcov je najvhodnejšia?

Momentálne sa najväčšiemu záujmu dôchodcov tešia pozície ako sú informátori, vrátnici, baliči, pracovníci bezpečnostných služieb, kuchári, predavači, pokladníci, upratovači, opatrovatelia, recepční alebo doručovatelia. Niet sa čomu čudovať. Mladí, než aby boli na takýchto pozíciách, radšej odídu do zahraničia, kde sú zárobky podstatne vyššie.

Skrátené pracovné úväzky sú budúcnosťou

Firmy sa musia chtiac-nechtiac preorientovať na poskytovanie väčšieho množstva skrátených pracovných úväzkov. Práve takéto úväzky sú totiž najvhodnejšie pre dôchodcov, ktorí už väčšinou nemajú toľko síl, aby dokázali po celý deň stáť na nohách a odpracovať si plný pracovný úväzok.

Prečo je práca pre dôchodcov dôležitá?

Práca pre dôchodcov znamená pre firmy množstvo plusov. Okrem iných je to napr. ich pedantnosť alebo slušnosť voči ostatným. Stará škola jednoducho naozaj vo väčšine prípadov nehrdzavie. Dôchodcovia sú okrem toho aj lojálni, čím sa stávajú cennými súčasťami firiem – neláka ich totiž odísť do cudziny a vyskúšať nový život.

Čo poviete, aj vy by ste dali šancu zamestnať šikovných dôchodcov? My rozhodne áno. 🙂

  • Zdieľať