Pôžička je jednoduchým prostriedkom, ktorým si môžeme buď skrášliť život alebo zaplatiť potrebné súčasti života. Lenže, ako sa vraví, veci by nám mali v prvom rade slúžiť a nie veliť. Zobrať si pôžičku je síce ľahké (od januára trošku ťažšie), splatiť ju však už také ľahké nie je. Ak sa budete držať niekoľkých našich rád, zobrať si pôžičku pre vás nemusí byť likvidačné. Ako teda na to?
Pôžička nesmie mať dlhšiu dobu splácania ako vec, ktorú kupujete
Ak si napríklad chcete vziať pôžičku na kúpu domáceho pomocníka, o ktorom viete, že vám pri vašej frekvencii používania vydrží maximálne rok, dávajte si pozor, aby splatnosť pôžičky nebola dlhšia ako práve táto doba. Nikoho nebaví platiť za niečo, čo už nemáte a s postupom času vám to môže narobiť nemalé problémy. Najhoršie je pritom vziať si pôžičku napríklad na dovolenku.
Pozor, útočí tretinová pôžička
Nezabúdajte na doslova zlaté pravidlo – nikdy si neberte pôžičku, ktorej splátka bude prevyšovať 1/3 vašich príjmov. Funguje to pritom kumulovane. To znamená, že ak je váš príjem 2000 eur, splátky lízingu a napr. hypotéky by nemali dokopy tvoriť viac ako cca 680 eur.
Pozor na úrok aj preplatenie pôžičky
Hoci úrok je prvá vec, ktorou sa banky a ďalšie spoločnosti hrdia v reklamách a v ponukách, treba pozerať aj na celkovú výšku sumy, ktorú za úver zaplatíte. Banky tak zvyknú robiť formou rôznych poplatkov a príliš dlhej splatnosti. Pôžička sa vám tak môže nepríjemne predražiť.
Odkladajte si peniaze
Veľa Slovákov zabúda aj odkladať si peniaze. Finančná rezerva sa vám môže zísť kedykoľvek, pretože horšie časy môžu prísť naozaj hocikedy. Ak sa dostanete do krátkodobých finančných problémov, táto rezerva vás môže doslova vykúpiť. Odkladajte si aspoň 10 % z vášho čistého mesačného príjmu a rezerva sa čoskoro vytvorí.
Držte sa týchto niekoľkých bodov a uvidíte, že pôžička vás nedobehne. Alebo sa spýtajte odborníkov z firmy Finanzpartner.