Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Potrebujete úver? Od začiatku nového roka ho získate ťažšie

Zverejnené
úver

Január je zmenou pre každého – a to nielen v oblasti zadávania si predsavzatí typu „musím schudnúť“ alebo „budem cvičiť“. Menia sa aj podmienky pre získanie spotrebného úveru v banke. Slováci si hold musia dvakrát premyslieť, či si úver budú môcť vziať. Národná banka Slovenska pristúpila k prvej regulácii v oblasti spotrebných úverov v histórii SR – jej cieľom je pritom sťažiť prístup k pôžičkám pre rizikových klientov.

Prečo musí úver byť regulovaný?

V minulom roku to slovenské domácnosti s úvermi trochu prehnali. Ich zadlženosť totiž prekročila v minulom roku hodnotu danú ekonomickými teóriami – ide až o 40 %. Okrem toho, táto rýchlosť sa stále zvyšuje. Úver sa totiž stal veľmi dostupným aj pre tých, ktorí ho nemohli spoľahlivo splácať. A tak sa bublina zväčšovala a zväčšovala a…

Spotrebný úver často zlyhá

Aj keď chyba je skôr na strane klientov. Zatiaľ čo so splácaním hypotéky má problém iba 3,5 percent klientov, pri „spotrebákoch“ je to už 8 %. NBS tak prišla s novými opatreniami. Prvým z nich je pritom to, že pri posudzovaní výdavkov klienta budú banky počítať s viacerými životnými minimami – v praxi to bude fungovať tak, že od príjmov klienta sa odpočíta jeho plné životné minimum, lenže sa odpočíta aj 140 eur zo životného minima partnera klienta a 90 eur zo životného minima dieťaťa.

Zredukuje sa neschopnosť splácať úver

Ďalšou zmenou, ktorú zaviedla NBS, je povinnosť rátať aj s povinnou rezervou. V číslach povedané, treba mať až 20 % rezervu z rozdielu medzi čistým príjmom a životným minimom klienta. Suma, ktorá zostane po odrátaní tejto rezervy a vyššie spomínaných životných príjmov, je teda maximálna možná mesačná splátka.

Stále platí, že úver vám najlepšie vybavia odborníci na financie, napríklad z firmy Finanzpartner. Ak chcete pracovať s financiami, využite nový rok aj na zmenu kariéry. Stále hľadajú nové tváre a môžete ňou byť aj vy! 🙂

  • Zdieľať