Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Neuveriteľný príbeh zakladateľa J. P. Morgan: poznáte ho?

Zverejnené

P. Morgan je jedna z najväčších finančných inštitúcií na svete – toto meno je medzi finančníkmi rovnako známe ako Coca-Cola pre širokú verejnosť. Celé meno skrývajúce sa pod skratkami J. P. znie John Pierpont Morgan a narodil sa v roku 1837 do vplyvnej rodiny. Jeho brat založil univerzitu Yale a dedko zase známu poisťovňu Aetna. Príbeh firmy J. P. Morgan sa však začal písať až v roku 1857 v New York City.

J. P. Morgan bol bankárom telom i dušou

John sa spočiatku preslávil najmä stále viac rozrastajúcou sieťou železníc v USA. Koncom 19. bolo v tomto segmente niekoľko konkurentov, ktorí však boli relatívne neskúsení. John Morgan sa vďaka svojmu finančníckemu talentu chopil zadlžených železníc a čoskoro ovládal približne jednu šestinu amerických železníc.

Zaujímavosťou je, že v roku 1912 mal Morgan nastúpiť na známy Titanic – na poslednú chvíľu však cestu zrušil, čo sa mu napokon vyplatilo.

Dobrák bankár

Počas jeho éry v USA neexistovala centrálna banka a bol to práve John, ktorý sa chytil úlohy zachrániť svoju krajinu počas niekoľkých ekonomických kríz. Napr. v roku 1895 zachránil americký zlatý štandard. Viedol totiž zoskupenie bánk, ktoré federálnej vláde požičalo 60 miliónov. Podobne to bolo aj v roku 1907 pri ďalšej kríze.

Morgan sa u seba doma v New York City stretol s najvplyvnejšími bankármi vtedajšej doby a presvedčil ich, aby investovali do rôznych štátnych inštitúcií a zachránili ich tak.

Ako to však býva, nie každý si ho vážil. Niekto mu, naopak, závidel. Hoci ho spočiatku chválili za to, ako viedol Wall Street, neskôr sa doňho pustili politici a krutí novinári. Tí mu vyčítali prílišnú slobodu a možnosť ovplyvňovať finančný systém tak, aby on získal čo najviac.

Život plný financií a získaná nesmrteľnosť

Ľudí ako John Pierpont Morgan na svete veľa nebolo a zrejme ani nebude. Je to revolucionár a človek so srdcom na pravom mieste. Hoci vždy vedel zarobiť, vedel aj pomôcť. Umrel 31. marca 1913 v Ríme v krásnom veku 75 rokov. Ak je práca s financiami aj vašim poslaním, neváhajte a vyskúšajte to!

  • Zdieľať