Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Ikea je legenda. Pozrite si, ako ju viedol k úspechu jej zakladateľ

Zverejnené
ikea

Švédsko: chladná krajina plná spokojných ľudí, s takmer dokonalým sociálnym systémom a nízkou mierou korupcie. A tiež domov Ingvara Kamprada – zakladateľa nábytkárskeho giganta menom Ikea. Prečítajte si, ako sa ctižiadostivý a ambiciózny chlapec rozhodol zmeniť svoj farmársky život a začať biznis snov. A to dávno predtým, než existovali dnešné módne startupy.

Príbeh Ikea začal jednoducho

Dôkazom, že každý môže začať, a to doslova z ničoho, je aj Ingvar. Narodil sa vo farmárskej oblasti v období, kedy bolo Švédsko najmä agrokultúrnou krajinou. Jeho prvé skúsenosti s predajom začali už v 6. roku života predajom zápaliek, vianočných ozdôb, rýb a ceruziek. Tomu sa hovorí naozajstná všestrannosť! Koniec koncov, podobné je to aj dnes v rámci obchodov Ikea – tiež predávajú takmer všetko.

Má sedemnásť a pocit predajcu…

Ingvar Kamprad založiil spoločnosť Ikea už v roku 1943, a to vďaka nízkej sume finančnej injekcie, ktorú dostal za svoje školské úspechy od vlastného otca. Dosiahol ich napriek tomu, že trpel dyslexiou, čo je ďalší dôkaz, že snaha je často viac než talent. O štyri roky neskôr začal predávať nábytok vyrobený lokálnymi producentmi.

Samozrejme, jeho srdce žilo biznisom, preto sa snažil ceny držať čo najnižšie. To sa však nepáčilo výrobcom a tak… Ingvar začal vyrábať nábytok po svojom, vo svojej novej fabrike. Odtiaľ bol už len krôčik k ďalšej inovácii, ktorú vytvoril a z ktorej svet dodnes profituje. Nábytok predával zabalený v škatuliach, čím sa minimalizovali náklady na prepravu a montáž.

Bohatý neznamená nenásytný

Trpezlivosť ruže prináša, na to nezabudnite nikdy, nech je vaša kariéra akákoľvek. Kampradove impérium rástlo a rástlo a rástlo… až narástlo na aktuálnych 300 obchodov v 38 krajinách. Za celú túto dobu si Kamprad nepožičal ani cent financií. Aj v tomto prípade teda platí, že dobrí odborníci na financie vám dokážu poradiť najlepšie.

Kto šetrí a zarába, má za tri

Aj napriek veku viac ako 85 rokov, Ingvar stále cestuje do svojich nových obchodov. Lieta v ekonomickej triede, spí v lacných hoteloch, kupuje si lacné veci a jazdí na starom Volve. Odhaduje sa, že patrí k 10 najbohatším ľuďom na svete. Tomu sa vraví úspech!

  • Zdieľať