Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Hypotéky sa aj naďalej sprísňujú

Zverejnené
hypotéky

Hypotéky aktuálne ešte stále zažívajú zlaté obdobie. Nebude to tak ale večne. Toto leto by sa pre hypotéky malo stať takmer až osudným. Banky totiž musia viac pozerať na zadlženosť klientov. Už od 1. júla tohto roku sa tak k hypotéke dostane menej ľudí. Za všetkým stojí NBS, ktorá navrhla upraviť podmienky poskytovania úverov. Dôvodom je, ako inak, rastúca zadlženosť slovenských domácností.

Aké zmeny čakajú hypotéky od leta 2018?

Kedysi bolo 100 % alebo 90 % financovanie nehnuteľnosti samozrejmosťou. Už dnes sú takéto financovania skôr výnimočným úkazom a bude ešte horšie. Dôležitou zmenou je, že kým dnes môže byť úverov nad 80 % až 40 % všetkých poskytnutých úverov, od júla to bude už iba 35 %. Postupne sa tento podiel zníži na zanedbateľných 20 %.

Od leta 2018 sa tak budú môcť všetci rozlúčiť s 90 % a viac % financovaním. Bude totiž zrušené zákonom, nepomôže tak žiadna konexia v žiadnej banke.

Hypotéky zrazí na kolená aj limit celkovej zadlženosti klienta

Júl sa stane aj mesiacom, kedy pristúpia banky k sledovaniu 8-násobku čistého ročného príjmu. To bude totiž maximálna výška úveru, ktorý si človek bude môcť vziať. Ak teda ročne zarobíte povedzme 12-tisíc eur, celkovo si budete môcť vziať úver vo výške 96-tisíc eur. Táto skutočnosť v najväčšej miere zasiahne ľudí vo veku od 26 do 35 rokov.

Tým, že sa nebudú vedieť dostať k vlastnej nehnuteľnosti, budú uprednostňovať prenájmy. To však zase zníži ich schopnosť odkladať si peniaze na zloženie percentuálnej časti hypotéky z vlastných zdrojov.

Hypotéky zažijú dominový efekt

Toto teda opäť zníži možnosti ľudí v tomto veku. Okrem toho by sa mal začať ukazovať aj ďalší fenomén – hľadanie nehnuteľností v okolitých častiach miest. Pri dochádzaní za prácou a povinnosťami tak v ich prípade treba rátať aj so zvýšením nákladov na dochádzanie, ale aj nárast cien produktov a služieb v okolitých častiach miest.

Uvidíme, čo nás čaká. Jedno je však isté: hypotéky budú čoraz nedostupnejšie. Ak budete ale predsa len hľadať tú najvýhodnejšiu, zastavte sa za odborníkmi zo spoločnosti Finanzpartner. 🙂

  • Zdieľať