Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Hodnota zlata: traja králi ju nepoznali

Zverejnené
hodnota zlata

Sviatok Troch kráľov k nám prichádza každý rok 6. januára a označuje koniec vianočných sviatkov, ako aj začiatok fašiangov – obdobia veselíc. To, že traja králi ani tak neboli králi, necháme teraz iným blogovým magazínom. Pri príležitosti ich troch zlatých korún si však povieme, čo znamená hodnota zlata a odkedy sa zlato vlastne berie ako komodita. Dodnes je pritom veľmi obľúbené.

Ako sa menila hodnota zlata a odkedy sa spracováva?

Vo svete financií a investícií nás zaujíma najmä tzv. investičné zlato. Ako investičné však nezačalo – zlato patrí k najstarším kovom, ktoré kedy ľudstvo spracovávalo. Stalo sa tak konkrétne okolo roku 6000 p. n. l. v prednej Ázii. V Európe sa tak stalo až v 5. tisícročí p. n. l. Známi milovníci zlata, faraóni, pritom využívali na výrobu svojich pokladov zlato z baní na Sinaji a v Núbii.

Hodnota zlata pritom neustále rástla najmä tým, ako sa zlato zušľachťovalo počas uplynulých tisícročí. Ide o komoditu s prevažne ustálenou hodnotou.

Pomohla aj zlatá horúčka v USA

Známa zlatá horúčka znamenala, že hodnota zlata ešte viac narástla. Udiala sa v Kalifornii a zlato sa ryžovalo aj na Aljaške. Prebiehala v rokoch 1896 – 1900. V roku 1898 tu našli zlatokopovia až približne 15 ton zlata vo vtedajšej hodnote až 10 miliónov dolárov. Počas štyroch rokov trvajúcej zlatej horúčky sa v tejto časti USA vyťažilo približne 75 ton zlata.

Hodnota zlata sa posledné roky príliš nemení

Zlato patrí k najobľúbenejším predmetom investovania a mnohí investori si ako prvú komoditu zvolia práve to. Na trhoch príliš nekolíše a dobrí finanční poradcovia ho stále uprednostňujú pred niektorými ďalšími drahými kovmi. Zlato sa relatívne ľahko upravuje a v dnešnej dobe existuje množstvo možností, ako ho upraviť. Často sa používa vo forme šperkov, investičné zlato zase jestvuje vo forme tehličiek alebo špeciálnych platničiek.

Zaujímavosťou pritom je, že v Dubaji existujú automaty, v ktorých si investičné zlato môžete priamo kúpiť.

  • Zdieľať