Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

K finančnej gramotnosti je treba viesť už deti, radí odborníčka

Zverejnené

Najjednoduchšie  vysvetlil finančnú gramotnosť už Pavol Dobšinský v rozprávke O troch grošoch, hovorí Ing. Alla Laláková, Senior Director spoločnosti Finanzpartner.

Napriek tomu, že finančná gramotnosť je už ustálený pojem, mnoho ľudí nevie, čo si má pod ním predstaviť. Na to, čo je finančná gramotnosť a ako ju môžeme zvýšiť, sme sa opýtali odborníčky.

„Albert  Einstein raz povedal, že ak to nevieš vysvetliť jednoducho, potom tomu dostatočne nerozumieš . Najjednoduchšie  vysvetlil finančnú gramotnosť už Pavol Dobšinský v rozprávke O troch grošoch. Chudobný človek sa stal bohatým vďaka jednoduchej rade, ktorú dal kráľovi – Mám tri groše na deň. Z jedného groša žijem, jeden požičiam a jeden vrátim.  – Ak by sme sa tým inšpirovali , svoje pravidelné príjmy by sme rozdelili na tri časti. Prvú by sme zamerali na minulosť a s ňou súvisiace platby (napr.  splátky úverov, nájomné, telefón, poplatky za energie). Druhú na súčasné výdavky (jedlo, oblečenie, drogéria, kultúra, šport, doprava). Tretiu by sme ušetrili či investoval (šetrenie pre deti, na predčasné splatenie úverov, na dôchodok, na dovolenku). Takto by sme mali svoje financie pod kontrolou a pri zodpovednom prístupe k míňaniu by rodinný rozpočet bol v dobrej kondícii“, radí pani Ing. Alla Laláková.

“Mám tri groše na deň. Z jedného groša žijem, jeden požičiam a jeden vrátim.”

Ako ďalej hovorí, k finančnej gramotnosti je potrebné viesť už deti, najlepšie od prvej triedy  základnej školy.

„Spomínam si, že už ako dieťa som mala svoje vlastné peniaze, ktoré som šetrila do veľmi peknej pokladničky, ktorá sa mi mimoriadne páčila. Bol to keramický medvedík so súdkom a mal iba jeden úzky otvor, do ktorého som mohla peniaze vhadzovať, avšak vybrať ich von bolo veľmi náročné. Takže som vedela, že ak už doň vhodím peniaze (mince alebo bankovky,  budem ich môcť použiť, až keď sošku rozbijem. Preto som do nej nevhadzovala všetky peniaze, ktoré mi rodičia alebo iní príbuzní darovali a vždy som mala ešte „pár drobných“ v peňaženke. Keď sme pokladničku po roku a pol naplnili, zistila som, že som našetrila asi 2000 korún a išli sme do banky založiť vkladnú knižku s ročnou výpovednou lehotou s 3 % úrokom p. a., kde sme začali šetriť. Veľmi som sa tešila vždy, keď sme niesli do banky ďalšie ušetrené vklady a keď mi teta za prepážkou v banke do vkladnej knižky pripísala každý rok úroky. Rodičia ma takto naučili zodpovedne pristupovať k míňaniu, naučili ma šetriť a vkladnú knižku, ktorú mi mama založila v siedmich rokoch, som mala až do svadby. Našetrila som si na svadbu a mala som z toho výborný pocit.”

“Rodičia by mali naučiť deti zodpovedne pristupovať k míňaniu a šetriť.”

“Moje deti už v dnešnej dobe nemajú vkladné knižky, ale  svoje investičné programy, pričom majú prehľad o výnosoch a aktuálnej hodnote účtu. Vediem ich k tomu, aby menej spotrebovali a viac odkladali z peňazí, ktoré im pritekajú ako vreckové alebo finančné dary od príbuzných. Verím, že vďaka tomu budú zodpovední aj vo svojich vlastných rodinných rozpočtoch. Je mnoho kníh a článkov na internete, kde sú rôzne zásady a pravidlá finančnej gramotnosti. Ja odporúčam každému, kto chce mať vyššie výnosy a menšie výdavky, aby si našiel profesionálneho finančného konzultanta, ktorý má skúsenosti, dokáže správne posúdiť súčasný stav a odporučiť, čo z finančného trhu najefektívnejšie vyrieši konkrétnu potrebu klienta a jeho rodiny. Moji klienti mi často ďakujú za to, že vďaka dlhodobej spolupráci so mnou sa naučili rozumieť financiám a plnia si postupne svoje dôležité želania a finančné ciele.“

Už čoskoro na našom blogu prinesieme článok o krotení dlhov, kde tému finančná gramotnosť doplníme. Opäť sa v ňom môžete tešiť na pani odborníčku Ing. Allu Lalákovú.