Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Eurozóna zažíva ekonomický rast a doslova sa topí v zlate. Dokedy?

Zverejnené
Ekonomický rast

Ekonomický rast je na obzore: a to doslova. Európska únia ekonomicky rastie a podľa mnohých odborníkov je to iba začiatok vysokého rastu a nízkej inflácie. Vďaka dômyselným zásahom centrálnej banky chytila eurozóna druhý dych a aktuálne prežíva priam zlaté obdobie.

Ekonomický rast treba brať opatrne

Ako sa hovorí, nikdy nie je tak dobre, aby nemohlo byť ešte lepšie. Produktivita práce v EÚ stále nedosiahla úrovne ďalších vyspelých ekonomických lídrov a miera nezamestnanosti už zažila aj lepšie časy. Stále je tu teda nevyužité miesto, ktoré by znieslo aj ďalšie zlepšenie situácie.

O pochvalu sa postaral Medzinárodný menový fond, ktorý v samostatnom vydanom reporte zmienil najmä rast eurozóny a jednotlivých členov EÚ pochválil za dobrú spoluprácu. Čiernou ovcou sa však stala Veľká Británia, ktorá dostala pokarhanie – najmä z dôvodu politickej nestability a toľkokrát opisovaného brexitu.

Eurozóna a vysoký ekonomický rast v treťom kvartáli

Za tretí kvartál bol dosiahnutý až 0,6-percentný nárast ekonomiky, pričom za celý rok ide až o 2,6 %. Stúpajúcu tendenciu má eurozóna už po dobu štyroch rokov a podľa viacerých odborníkov ešte štyri roky aj potrvá. Francúzsky guvernér ECB sa dokonca vyjadril, že ekonomika EÚ je najlepšia od založenia eura – vtedy sa písal rok 1999.

Prečo sa to deje?

ECB už dlhšie udržiava monetárnu politiku veľmi uvoľnenú, pričom sadzby sú v negatívnom pásme, pričom začala nakupovať štátne dlhopisy. To takpovediac nabudilo úverový mechanizmus, firmy prijímajú nových ľudí, tržby a zisky rastú a každý je spokojný. Dúfajme ešte, že sa zlepší aj spomínaná nízka produktivita, vysoká nezamestnanosť mladých, nízka inflácia a ďalšie. Ak by Európa získala zlepšenie aj na týchto poliach, už by si takmer nebolo na čo sťažovať.

Ak vás zaujíma svet financií, možno by vás zaujímal pohľad skutočných odborníkov. Ak uvažujete aj o zmene kariéry, máte ju naozaj na dosah. 🙂

  • Zdieľať