Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Dôchodkový strop a jeho dopad na našu peňaženku

Zverejnené
Patríte aj vy medzi tých, ktorým sa javí zastropovanie odchodu do dôchodku ako dobrý nápad?  Tak vás asi nepoteší správa, že aj samotní predkladatelia zákona priznali, že môže mať z viacerých pohľadov negatívny dopad na kvalitu života ľudí na dôchodku. Aktuálne sa očakáva približne 10% pokles dôchodkov.  Vek strávený na dôchodku sa predlžuje, nakoľko sa predĺžila aj priemerná doba dožitia na Slovensku a to až do 89 rokov. Ako sa vysporiadať s uvedenou zmenou sme zhrnuli do 2 krokov:

Krok prvý: 2. pilier

Krokom číslo jedna je vstup do 2. dôchodkového piliera uzatvorením zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení a zvolenie si fondu investujúceho do akcií. Tie totiž dokážu sporiteľom zhodnotiť ich úspory najlepšie. Prvé čo by ste mali urobiť je skontrolovať si svoj výpis z dôchodkového účtu 2. piliera a ak máte zvolený iný fond, mali by ste si presunúť úspory do viac dynamického fondu. To platí pre všetkých, ktorí majú do dôchodku 15 a viac rokov, teda všetci vo veku do 49 rokov. Starší klienti by sa mali poradiť so svojím finančným sprostredkovateľom, ako využiť fondy počas zostávajúcich rokov sporenia. So zmenou fondov v 2. pilieri ochotne pomôžu klientom naši finanční sprostredkovatelia.

 

Krok druhý: vlastný dôchodok

Kľúčovým krokom je založenie si vlastného sporenia nenaviazaného na štátny systém zabezpečenia na starobu. Takéto sporenie dáva budúcim dôchodcom slobodu v tom, ako sa budú na dôchodku mať. A to je dôležité, čím je klient mladší, tým menej si musí z platu na dôchodok odkladať. Toto sporenie však nenahradí iné negatívne vplyvy súčasnej alebo budúcej legislatívy na dôchodok. Napríklad nenahradí matkám výpadok dôchodku z dôvodu materskej a rodičovskej dovolenky a z dôvodu toho, že pôjdu na dôchodok skôr. Ich dôchodok bude odhadom nižší ešte o ďalších 5 až 10 %. Preto by si mali odkladať na jeseň života aspoň 40-45 eur mesačne, teda okolo 5,5 až 6 % čistej mzdy.

Čas je v prípade financií a sporení na strane klienta. Čím viac času má, tým viac mu dokážu peniaze zarobiť. Preto by mali mladší klienti využiť svoju výhodu a sporiť si na dôchodok obdobné sumy resp. percento zo svojich príjmov. Ak by si 30 ročný klient sporil 40 eur mesačne, jeho dôchodok by mohol byť vyšší o zhruba 140 eur mesačne. Tým by si zabezpečil nie len zrušenie dopadov legislatívy, ale ešte by si aj prilepšil.

Spoločnosť Finanzpartner, a.s. sa už 10. rokov venuje zabezpečeniu ochrany života a majetku klienta. Vďaka tisícom spokojných klientov máme status dôveryhodnej spoločnosti a vytvárame našim klientom spokojný spánok.

  • Zdieľať