Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

Airbnb a jeho úžasný miliardový príbeh

Zverejnené
Airbnb

Airbnb je fenoménom dnešnej doby a systému tzv. zdieľanej ekonomiky, do ktorej patrí aj Uber. Zamilovali si ho tí, ktorí milujú slobodu a poznávanie kultúry v cudzej krajine si najlepšie užijú práve bývaním u miestnych. Airbnb je častokrát lacnejšie než hotel a poskytuje zaujímavý zážitok. Ako mnoho úspešných firiem, aj tu bola na začiatku jednoduchá myšlienka a zopár ambicióznych ľudí.

Airbnb sa narodilo v roku 2007

Rok 2007 sa stal pre turistov prelomovým. Joe Gabia a Brian Chesky, obaja vo veku 27 rokov, bývali v San Franciscu. Pretože ide o mesto hojne navštevované turistami, počas výnimočných udalostí a konferencií sú miestne hotely často kompletne vypredané. Napadlo im preto ubytovať troch hostí na matracoch u seba v obývačke. Podarilo sa – prví traja hostia u nich doma zaplatili po 80 dolárov a zrodil sa web airbnb.com.

Airbnb malo rýchly spád

Ďalšou veľkou udalosťou sa stali voľby prezidenta, v ktorých neskôr vyhral Barack Obama. Počas volebného „turné“ po USA sa opäť stávalo, že niektoré miesta mali príliš málo možností na ubytovanie. Dvaja pôvodní zakladatelia spolu s novým programátorom mali web už dokončený na 100 % a stihli naň preto umiestniť asi 800 ponúk ubytovania domácich.

Neskôr začali systém zdokonaľovať, pretože im nevynášal žiadne peniaze. Na webe spustili platobnú bránu, ktorej použitím je chránený aj poskytovateľ ubytovania, ale aj nájomník. Airbnb si z tejto sumy vezme províziu vo výške 15 % a biznis je na svete.

Milióny, miliardy

Po fenomenálnom úvodnom úspechu prichádzajú peniaze od rôznych investorov. Medzi významnými investormi je aj známy herec Ashton Kutcher, ktorý dokonca sedí aj v dozornej rade firmy. Momentálne je Airbnb jednou z najhodnotnejších firiem na svete s celkovou valuáciou vo výške 1,3 miliardy dolárov.

Aj na tomto prípade je dobre vidno, že na úspech vám stačí iba dobrý nápad a dobrá realizácia. Nepodceniť žiadny krok sa v tomto odvetví naozaj počíta. A na rady v obore financií je tu spoločnosť Finanzpartner.

  • Zdieľať