Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

5 dôvodov, prečo sú podnikateľky šťastnejšie než zamestnané ženy

Zverejnené

„Inšpirovali ste nás návrhom riešenia ako prepojiť hodnotenie zamestnancov s odmeňovaním, avšak rozhodli sme sa prijať vašu protikandidátku“  oznámil mi po anglicky viceprezident ľudských zdrojov nadnárodnej firmy, po  4. kole výberového procesu na prácu mojich vtedajších snov. Tak zúfalo som túžila mať služobné auto s parkovacím miestom, služobný telefón, asistentku a tím podriadených, ktorí budú bez odvrávania chodiť na porady a plniť ciele, ktoré im nastavím ja.

Cítila som smútok a veľké sklamanie. Manžel mi našťastie v ten uslzený večer položil jednoduchú otázku: „Prečo vlastne chceš byť zase riaditeľkou v cudzej firme a nevybuduješ si svoju vlastnú? Veď vo vlastnej firme môžeš robiť to, čo ťa baví a som presvedčený, že  budeš oveľa šťastnejšia!“

Od vtedy už uplynulo 7 rokov. Prestala som byť závislá od pracovného pomeru vo veľkých nadnárodných  firmách a podľa rady manžela som si vybudovala vlastnú firmu. Jazdím na autách, ktoré som si vybrala a zaplatila sama, vytvorila som pracovné miesta pre dve spoľahlivé asistentky, mám útulne zariadené kancelárie v Bratislave a Trnave, fungujúci  tím.

Cítim sa spokojná, šťastná a úspešná ako nikdy predtým.  Ak by som mohla vrátiť čas, začala by som podnikať oveľa skôr. Chcem sa s vami podeliť o 5 hlavných dôvodov prečo sú podnikateľky šťastnejšie než zamestnané ženy:

  1. Som pani svojho času

Svoj čas si mimoriadne cením, pretože si ho nemôžem kúpiť ani uložiť na neskôr. V zamestnaní  som bola pod drobnohľadom dochádzkového systému. Príchod do práce každý deň pred 8:00,  obed za 30 minút aj s cestou, odchod pred 17:00 by znamenal, že som nelojálna voči zamestnávateľovi. Dovolenku  musel schváliť nadriadený vopred, inak by to bola absencia. Porady a školenia s povinnou účasťou a otáznou efektivitou.

Ako pani svojho času môžem sama rozhodovať o tom, kedy začnem a kedy skončím pracovný deň, kedy si urobím prestávku na obed, nákupy, kávu, kaderníčku,  fitness , masáž alebo wellness. Voľno mám vtedy, keď potrebujem. Činnosti, ktoré nepovažujem za strategické, delegujem na asistentku, alebo kolegov z tímu. Robím aktivity, ktoré  považujem za zmysluplné v čase, ktorý si sama naplánujem. Vďaka časovej flexibilite je môj život radostnejší.

  1. Vyberám si ľudí s ktorými spolupracujem

Charakter a ambície ľudí s ktorými trávim najviac svojho času ovplyvňujú to, ako sa cítim v práci a aj mimo nej. Ako zamestnanec som vždy nastúpila do vytvoreného tímu, kde boli vybratí ľudia niekým iným. Nemohla som ovplyvniť s akým typom ľudí  budem spolupracovať. Zažila som závisť, ohováranie, neprajnosť a aj mobbing na pracovisku. Pri budovaní vlastnej firmy som si vyberala silné osobnosti – ľudí, ktorí majú so mnou niečo spoločné.

Našla som spolupracovníkov, ktorí sú komunikatívni, pracovití, priateľskí,  majú ambície neustále sa zlepšovať. Vytvorili sme pohodovú pracovnú atmosféru a fungujúci tím ľudí, ktorí sa navzájom podporujú a pomáhajú si. Podporujem ľudí v svojom  tíme, aby si  plnili dôležité životné ciele a stojím za ich úspechom. Napĺňa ma to skvelým pocitom, ktorý je na nezaplatenie.

  1. Peniaze považujem za „vedľajší efekt“ práce, ktorú milujem

S peniazmi sa neporozprávam, nepohladia ma, nečakám od nich objatie. Peniaze pre mňa majú  len takú hodnotu, akú tým „papierikom“ alebo „ číslam“  priradím vo svojej hlave. Peniaze ku mne prichádzajú preto, lebo pomáham ľuďom a to ma baví. To,čo robím, by som robila aj zadarmo, no peniaze potrebujem na fungovanie a rozvoj firmy, zabezpečenie potrieb mojej rodiny a plnenie mojich želaní .

V období, kým som bola zamestnaná, peniaze boli jediným dôvodom, prečo som chodila do práce. Každý mesiac som netrpezlivo čakala, kedy už konečne príde výplata. Nemala som rezervy i keď som mala vysoké príjmy. Minula som často krát viac než som zarobila. V porovnaní s mužmi na identickej pracovnej pozícii som vtedy ako žena zarábala o  25% menej. Ako podnikateľka mám viacero cieľov, a jedným z nich je dosiahnuť finančnú nezávislosť pred 60. rokom života.

Finančná nezávislosť je stav, keď majetok a príjmy z neho pokrývajú výdavky na dôstojný život bez toho, aby som musela naďalej pracovať. Ak by som pred 7 rokmi nezačala podnikať, takýto cieľ by som si určite nestanovila. Neverila by som, že sa dá dosiahnuť. Vedomie, že nebudem ako dôchodkyňa odkázaná na sociálnu poisťovňu, alebo na štedrosť mojich detí ma upokojuje.

  1. Som sama sebe šéfom

Šéf bol pre mňa vždy  autoritou a vzorom. Jednak vzorom pre  rozvoj a kariérny rast,  alebo vzorom ako sa nesprávať voči podriadeným.  Určoval výšku mojej mzdy,  schvaľoval odmeny, termín dovolenky, stanovoval ciele a školenia, ktoré mám absolvovať. Občas medzi mnou a mojím šéfom došlo aj k nedorozumeniam. Spomínam si aj na prípady, kedy som do práce išla s nepríjemným neistým pocitom alebo strachom.

Byť sám sebe šéfom znamená pre mňa v prvom rade vedieť čo naozaj chcem, prevziať zodpovednosť za výsledky práce, určiť si dôležité priority, dodržiavať sebadisciplínu, starať sa o svoje zdravie, veriť si, neustále sa rozvíjať, byť pozitívnym  a motivujúcim vzorom pre spolupracovníkov.  Odkedy si sama sebe šéfujem, mám pocit slobody, nezávislosti, získala som nové vedomosti, zručnosti, môj život sa zmenil k lepšiemu, je zaujímavejší a radostnejší, než bol predtým.

  1. Nemôžem dostať výpoveď

Spomínam na rok 2010, kedy dostala výpoveď moja obľúbená riaditeľka. Bola to skúsená, charizmatická dáma, ktorú sme všetci obdivovali a mali sme ju naozaj radi. Hovorila plynule anglicky a nemecky, mala ľudský prístup a skvelé výsledky.  Výpoveď dostala krátko po 50. narodeninách a nahradili ju 35 ročnou slečnou. Krátko po tom som po dohode s jej nástupkyňou ukončila svoj posledný pracovný pomer aj ja.

Pochopila som, že hoci dávame  zamestnávateľovi to najlepšie, čo môžeme dať, že hoci máme dlhoročné skúsenosti, vedomosti a schopnosti, tak jedného dňa sa nájde dôvod, kedy nás nahradia niekým mladším. Strach, že dostaneme výpoveďou vo veku po 45.-ke býva často stresujúci , pretože už nie sme na trhu práce až tak atraktívne a nové zamestnanie sa hľadá  oveľa ťažšie.

Ako podnikateľka sa prispôsobujem potrebám trhu, sledujem konkurenciu,  pripravujem svojich nasledovníkov, inovujem, rozširujem firmu mám ambície rásť počas ďalších rokov.  Verím v seba a v svoju schopnosť dlhodobo dosahovať zisk. Nebojím sa výpovede. Rozhodla som sa, že prežijem nasledujúce roky  môjho života šťastnejšie  než tí, ktorí výpoveď dostať môžu.

  • Zdieľať