Počítajte s nami

Staň sa súčasťou komunity odborníkov

"Chceš rozbehnúť podnikanie? Odvážny plán. Budeš čeliť prekážkam, prinášať obete, trpieť a pýtať sa, ako dlho ešte. Na náročnej ceste ti padnú vhod skúsení odborníci, s ktorými môžeš počítať. Počítajtesnami.sk je portál o životných príbehoch úspešných ľudí, ktorí začínali ako ty, o tvrdej poctivej práci, o novinkách z oblasti financií, realít a práva. Ak sa chceš posunúť vpred, spoznať veľký svet a žiť slobodne a nezávislo, neváhaj vstúpiť."

ZISTIŤ VIAC

5 dôvodov, ktoré vás presvedčia, že poistenie bývania patrí do každej rozumnej domácnosti

Zverejnené

Väčšina Slovákov investuje do svojho bývania nemalé peniaze. Nový byt či dom treba najprv postaviť alebo kúpiť, potom zariadiť a udržiavať tak, aby sme sa v ňom naozaj cítili ako v povestnom „vlastnom hrade“. Potom sa však stane niečo nečakané – do vášho hradu sa vlámu zlodeji, zachváti ho požiar alebo záplava. Zo dňa na deň prídete o všetko, čo ste dlhé roky starostlivo budovali a do čoho ste investovali svoje peniaze. Ak nechcete, aby sa takýto scenár odohral aj u vás doma, existuje jedno veľmi jednoduché a účinné riešenie. Nechať svoj byt alebo dom poistiť.

V spoločnosti Finanzpartner sme pripravili sumár piatych hlavných dôvodov, ktoré vás presvedčia, že poistenie bývania má zmysel a patrí do každej rozumnej rodiny. S poistením bývania získate finančnú ochranu svojho majetku a garanciu, že vaše ťažko zarobené peniaze nezmiznú do nenávratna.

1 dôvod: poistenie bývania ochráni váš domov komplexne

Pri poistení bývania rozlišujeme dva základné tipy poistných produktov. Tým prvým je poistenie nehnuteľnosti. To chráni všetky časti vášho domu alebo bytu, s ktorými sa „nedá pohnúť“ – teda steny,  podlahy, strechu, okná, inžinierske siete a tak ďalej. Tým druhým je poistenie domácnosti. To zas chráni všetok nábytok a vybavenie, ktoré sa nachádza vo vnútri vášho príbytku. Sem patrí napríklad kuchynská linka, koberec, elektrické spotrebiče alebo aj vzácne obrazy. Poistná ochrana sa navyše týka i priľahlých stavieb a priestorov (ako napríklad garáž, záhradný altánok či pivnica v paneláku). Ak uzavriete poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, váš domov je dokonale chránený.

2 dôvod: poistenie je jedinou účinnou ochranou pred zlodejmi

Stará múdrosť hovorí, že neexistuje zámok, ktorý sa nedá otvoriť. Tak, ako sa technicky zdokonaľujú bezpečnostné systémy, zdokonaľujú svoje metódy i zlodeji a vlamači. Bezpečnostné zámky, videosystémy alebo rôzne alarmy sú určite vysoko účinné a odstrašujúce, pre zlodejov však nie sú neprekonateľné. Ak máte doma veci, ktoré majú vyššiu finančnú hodnotu – napríklad drahý televízor, zlodej vám ich vždy môže nenávratne ukradnúť. S poistením však neprídete o ich finančnú hodnotu. V prípade krádeže vám bude vyplatená suma, na ktorú ste mali tieto predmety poistené. Za peniaze z poistky si tak môžete kúpiť nový televízor, presne taký istý, aký vám ukradli.

3 dôvod: poistenie vás ochráni pred nepredvídateľnými prírodnými živlami

Každý rok bojujú viaceré kraje Slovenska so záplavami, silným vetrom či škodami, ktoré napácha tiaž snehu. Klimatické predpovede neveštia nič dobrého a už aj v našich zemepisných končinách si musíme zvykať na nepredvídateľné vyčíňanie prírodných živlov. Rovnako netreba zabúdať ani na také hrozby, akými sú požiar, zosuv či otras pôdy. Tie môžu mať silný devastačný účinok a behom niekoľko hodín dokážu spraviť váš domov trvalo neobývateľným. Poistná ochrana vám garantuje, že ani v týchto prípadoch neostanete sami a bez pomoci. Peniaze z poistného plnenia môžete použiť na kúpu nového bývania alebo záchranu a obnovu toho starého.

4 dôvod: poisťovňa zaplatí za škody, ktoré neúmyselne spôsobíte niekomu inému

Vo väčšine slovenských poisťovní je možné spolu s poistením nehnuteľnosti a domácnosti uzavrieť i takzvané poistenie zodpovednosti. To využijete hlavne v prípadoch, kedy vy alebo členovia vašej rodiny spôsobíte neúmyselne škodu niekomu inému. Poistenie zvykne kryť aj škody, ktoré napáchajú vaše domáce zvieratá (napr. pes), alebo škody z vlastníctva nehnuteľnosti (napr. vytopíte susedov, váš kvetináč padne a poškodí susedove auto).

5 dôvod: aktualizáciou poistnej sumy nestratíte hodnotu svojho majetku

Väčšina z nás si ešte pamätá časy, kedy sme platili slovenskými korunami. Za milión korún ste mohli kúpiť slušný trojizbový byt v krajskom meste. Milión korún je dnes približne 33 tisíc eur a za túto sumu dnes nezoženiete nič väčšie ako malú garsónku. Ceny bytov na Slovensku sa za posledné desaťročia výrazne zmenili a vyleteli vysoko nahor. Tomu treba prispôsobiť i výšku poistnej sumy, na ktorú máte svoj dom či byt poistený. Ak máte starú poistnú zmluvu, overte si výšku uzavretej poistnej sumy. Ľahko sa môže stať, že v minulosti ste dali svoj byt poistiť napríklad na 50 tisíc eur, ale dnes je jeho trhová hodnota dvoj či trojnásobná. Ak si budete pravidelne aktualizovať výšku poistnej sumy, váš majetok nebude podpoistený a nestratí nič zo svojej aktuálnej trhovej hodnoty.

Nezabúdajte, že ak ste do svojho domova investovali tisícky eur na jeho vybudovanie a zveľaďovanie, nie je rozumné šetriť na jeho poistnej ochrane. Solídne poistné krytie pre svoj byt získate za menej ako sto eur ročne. Na druhej strane však získate oveľa viac – záruku bezpečia a finančnej ochrany pre vás a celú rodinu. Poistenie bývania by preto malo byť členom každej rozumnej domácnosti.

Budeme radi, ak vám môžeme pomôcť s jeho výberom, uzatvorením, aktualizáciou alebo akýmikoľvek súvisiacimi otázkami.

  • Zdieľať